Poradnik

Idziesz w stronę ekologii? Praktycznie i ekologicznie rozplanuj wymianę starych okien na ciepłe i nowoczesne!

“Każda epoka ma własne cele”. Drewniane, nieszczelne i niejednokrotnie na skutek wilgoci wypaczone okna jeszcze do niedawna zdobiły elewacje domów jednorodzinnych i blokowisk. Kiedyś szczyt możliwości a dzisiaj niestety przekleństwo. Coś co kiedyś wystarczało w zupełności po wielu latach żmudnej eksploatacji zużyło się by w konsekwencji doprowadzać nas do całkowitej bezradności i rozrzutności na ogrzewanie domu. Dzisiaj czasy się zmieniły – wybór produktów dostępnych na rynku jest ogromny, technologia wykonania elementów składowych oraz produkcji okien wyprzedziła znacznie stare poczciwe czasy zamierzchłego PRL-u a nadto przynależność do Unii Europejskiej stawia przed nami zadanie ograniczania emisji dwutlenku węgla zgodnie z nurtem proekologicznym. Te wszystkie czynniki złożyły się razem na konieczność produkcji okien,  które muszą spełniać ściśle określone kryteria i wartości parametrów typu współczynnik przenikania ciepła, izolacyjność akustyczna czy też ugięcie konstrukcji okna pod wpływem wiatru.

Izolacyjność akustyczna okna, czyli od czego zależy spokój w Twoim domu?

Na wartość wskaźnika izolacyjności akustycznej okna wpływa wiele czynników:

  • wielkość okna
  • kształt okna
  • sztywność konstrukcji
  • technologia wykonania i konstrukcji szyb zespolonych (grubość, odległość, wymiary i proporcje) oraz profili
  • szczelność między układami szyb, oraz skrzydłami okna w ościeży.

Okna na południe czyli naturalne i ekologiczne ogrzewanie domu zgodnie z zasadami Feng-Shui

Długa i mroźna zima niejednemu dała się we znaki. Podczas gdy ekolodzy podnoszą głos o zauważalnym globalnym ociepleniu w naszym klimacie – umiarkowanym – w ostatnich latach zima wbrew pozorom wcale nie odpuszcza.

Zima kojarzy nam się z wychłodzonym mieszkaniem, w którym trudno utrzymać stałą temperaturę. Okazuje się jednak, że zima wcale nie musi być taka sroga, jeżeli zawczasu pomyślimy o odpowiednim usytuowaniu okien w naszym domu. W jaki sposób rozplanować okna w domu, by nie tracić energii ale ją skutecznie pozyskiwać?

Twoje okna aluminiowe pocą się? Sprawdź dlaczego się tak dzieje?

Okna aluminiowe jeszcze do niedawna bardzo luksusowe coraz częściej wypełniają krajobraz polskich domów, budynków użyteczności publicznej czy też wielkich hal produkcyjno-magazynowych. Trudno byłoby odebrać im ten wyjątkowy urok i wrażenie nowoczesności. Piękne aluminiowe konstrukcje cieszą oko tym bardziej, iż stanowią mocną i stabilną podporę dla dużych przeszkleń, które są bardzo efektowne i wyjątkowo komponują się z nowym budownictwem.  Konstrukcje aluminiowe podzielono na ciepłe – typowo do zastosowań  stolarki otworowej (okna, drzwi) oraz zimne – do budowy konstrukcji zadaszonych nie wymagających docieplenia.

Ugięcie konstrukcji okna pod wpływem wiatru

Wiatr powstaje na skutek różnicy ciśnień wywołanej znaczną różnicą temperatur powietrza. Często nagłą zmianę ciśnienia atmosferycznego łączymy ze złym samopoczuciem. Tymczasem znaczna różnica ciśnień może stać się zapowiedzią gwałtownych zjawisk atmosferycznych, które ostatnimi czasy bardzo często nawiedzają nasz kraj. Jeszcze parę lat temu nikt nie przypuszczał, że Polskę mogą nękać trąby powietrzne czy też szkwały.  Zjawiska atmosferyczne z udziałem bardzo silnego wręcz huraganowego wiatru przychodzą z nienacka i trudno się do nich przygotować wcześniej. Niemniej jednak istnieje parametr, który pozwala ocenić ugięcie konstrukcji badanej powierzchni pod wpływem silnego wiatru.

W zgodzie ze słońcem – otwórz swoje okno na nadmiar możliwości

Zgodnie z teorią heliocentryczną ziemia krąży wokół słońca wykonując pełne okrążenie w ciągu 365 dni. Ruch wirowy wokół własnej osi dodatkowo wymusza podział doby na dzień i noc. Zimą gdy słońce znajduje się nisko nad horyzontem, a noc przeważa nad dniem jesteśmy spragnieni widoku bezchmurnego lazurowego nieba ze słońcem w roli głównej.

Izolacja termiczna okna

Klimat umiarkowany, w którym żyjemy charakteryzują się bardzo kapryśnymi i nagłymi zmianami temperatury. Jednego dnia upał do 40 stopni, drugiego dnia temperatura potrafi spaść na słupku nawet dwukrotnie. Takie ekstrema temperaturowe to duże obciążenie dla zdrowia i samopoczucia człowieka. Nic więc dziwnego, że ochrona wnętrza domu przed ekstremalnymi chłodami i upałami to jedno z kluczowych wyzwań i zadań okna.

Poznaj właściwe proporcje okien do powierzchni użytkowej

Wymiary i proporcje okna nigdy nie są przypadkowymi wartościami wziętymi z powietrza. Prawo budowlane ściśle normuje wymiary okna wskazując, że minimalna powierzchnia przeszklenia powinna wynosić 12,5% powierzchni mieszkalnej (podłogi). Dodatkowo architekci i planiści projektując dom muszą dopasować wielkość okna w danym pomieszczeniu ściśle do potrzeb domowników, tak by zapewnić im najwyższy możliwy komfort przebywania w domu i odpowiednią dawkę naturalnego światła w każdym pomieszczeniu. Z tego też względu większe okna zaleca się do salonu, sypialni, kuchni, czyli w pomieszczeniach najczęściej eksploatowanych. W pomieszczeniach gospodarczych (garaż, kotłownia, garderoba), w których przebywamy rzadko preferowane są natomiast niewielkie okna.

Co to jest Izolacja akustyczna?

Hałas to jeden z najbardziej niepożądanych przyczyn obniżenia komfortu życia, złego samopoczucia, zdenerwowania, pogorszenia słuchu i obniżenia koncentracji. Poziom hałasu ma wiele źródeł, na które niestety nie mamy żadnego wpływu: hałas lotniczy (130db), przemysłowy (90dB), stadionowy (nawet do 100 dB). Osoby mieszkające w bliskim sąsiedztwie głównych ruchliwych dróg są narażone na hałas sięgający nawet 70dB podczas gdy dopuszczalna norma hałasu to 50-60 dB. Nic dziwnego, że próbujemy się odciąć od jego źródła w możliwie największym stopniu. Właśnie dlatego tak ważna jest izolacja akustyczna, którą określa się wskaźnikiem R lub Rw.

Zadbaj o okucia okienne – to sprawa najwyższej rangi!

Okucia okienne to najważniejszy element konstrukcji okna. Bez nich skrzydło okienne nie utrzymało by się w ościeży, nie dałoby się z łatwością otwierać, zamykać czy uchylać. Okucia okienne dbają o wysoki komfort użytkowania okien bez względu na porę roku, porę dnia, pogodę czy niepogodę. Cały ciężar obowiązków związanych z użytkowaniem okien przenoszą na siebie więc warto o nie zadbać!

Walka o ciepły dom trwa – akcję “ciepły montaż okien” czas rozpocząć!

Ciepłe okna stały się obecnie bardzo popularne nie tylko ze względu na modny obecnie trend proekologiczny. Ciepłe okna PCV o wskaźniku do U= 1,5 W/m2K to oszczędność rzędu 10-15% na rachunkach za ogrzewanie. Żeby uzyskać tak dobre parametry izolacyjności termicznej muszą być zachowane dwa warunki – po pierwsze – ciepłe okna, których wskaźnik na całej powierzchni nie przekracza wspomnianej wymaganej normami unijnymi wartości. Po drugie: ciepły montaż okien, który zapewni wysoką izolacyjność wskazaną przez producenta stolarki.

Jak konserwować okna PCV?

Okna PCV (PVC) ze względu na zastosowany materiał bazowy jakim jest polichlorek winylu nie wymagają aż tak skomplikowanych zabiegów konserwacyjnych jak można byłoby tego się spodziewać. Nie trzeba malować plastikowych profili ani też traktować ich specjalnymi zabiegami ochronnymi i pielęgnacyjnymi. Naturalnym jest, iż okno z profili PCV należy utrzymywać w czystości ale przy tym zabronione jest używanie żrących środków chemicznych i innych silnie reagujących środków czystości wchodzących w reakcję z polichlorkiem winylu.

Ogrzewanie domu, czyli co zrobić by ciepło i pieniądze mieć pod ścisłą kontrolą?

Ogrzewanie domu wydaje nam się prostą sprawą. W bloku odkręcamy kurki przy grzejnikach i ciepło w sezonie grzewczym samo wypełnia nasze wnętrza. W domkach jednorodzinnych w zależności od założonej centralnej instalacji grzewczej – ciepło produkujemy spalając drewno w kominku, węgiel w kotle centralnego ogrzewania, olej lub gaz. W domach pasywnych, których budowa w Polsce raczkuje wykorzystuje się specjalistyczne systemy prądotwórcze, które magazynują czystą energię potrzebną do ogrzania domu (np. kolektory słoneczne, wiatraki, odwierty do studni głębinowych etc.).

Szyba zespolona – co to znaczy?

Szyba zespolona to zespół co najmniej dwóch równolegle ułożonych szyb, które nie posiadają żadnego punktu styku między sobą tworząc między sobą komorę. Wolna przestrzeń (komora) między szybami wypełniona powietrzem, mieszanką gazów (gazem) oraz pochłaniaczem wody jest hermetycznie obudowana wewnątrz na całym obwodzie szyb aluminiową ramką oraz systemami uszczelnień obrzeży.

WEKTOR OKNA
WEKTOR OKNA
WEKTOR OKNA